Domovská stránka » Blog » Čo sa deje s našim telom, keď spíme menej ako 7 hodín denne

Čo sa deje s našim telom, keď spíme menej ako 7 hodín denne

V predchádzajúcom článku sme si povedali, že pre správne fungovanie organizmu potrebujeme dostatok spánku. Odporúčaný čas spánku pre dospelých je 7 až 9 hodín denne. Ak však spíme menej ako 7 hodín, môže to mať negatívny vplyv na naše telo a zdravie.

Keď spíme, náš organizmus prechádza rôznymi fázami spánku. Prvá fáza sa nazýva NREM (Non-Rapid Eye Movement) spánok a trvá asi 75% celkového spánku. Druhá fáza je REM (Rapid Eye Movement) spánok, ktorý sa vyskytuje asi 25% celkového spánku. Počas REM spánku sa aktivujú určité časti mozgu, čo je dôležité pre pamäť a učenie.

Keď spíme menej ako 7 hodín, môže to mať negatívny vplyv na naše telo a zdravie. Jedným z týchto negatívnych účinkov môže byť zvýšené riziko vzniku ochorení srdca a ciev. Výskumy naznačujú, že ľudia, ktorí spia menej ako 7 hodín denne, majú väčšie riziko vzniku hypertenzie, kardiovaskulárnych chorôb a mŕtvice.

Okrem toho, nedostatok spánku môže viesť k problémom s váhou. Ak spíme menej ako 7 hodín, môže to spôsobiť zmenu hormónov, ktoré regulujú hlad a chuť do jedla. To môže viesť k prejedaniu sa a nakoniec k nadváhe a obezite.

Nedostatok spánku tiež môže ovplyvniť náš imunitný systém a zvýšiť riziko infekčných ochorení. Keď telo neodpočíva dostatočne, môže sa nám ťažšie brániť proti vírusom a baktériám.

Ak spíme menej ako 7 hodín denne, môže to mať aj negatívny vplyv na náš mozog a duševné zdravie. Môže to spôsobiť problémy s pamäťou, koncentráciou a pozornosťou. Nedostatok spánku tiež môže zhoršiť náladu a vyvolať úzkosť a depresiu.

V neposlednom rade, nedostatok spánku môže mať aj fyzické následky. Môže to spôsobiť bolesti hlavy, únava a svalové kŕče.

V závere by som chcel zdôrazniť, že dostatok spánku je dôležitý pre správne fungovanie organizmu a zdravia. Preto by sme mali dbať na to, aby sme spali dostatočne dlho a kvalitne. Ak máme problémy so spánkom, môžeme skúsiť rôzne techniky, ako je napríklad uvoľňovanie pred spaním, upravenie teploty a osvetlenia v spálni, alebo pravidelná relaxácia.

Ak však máme problémy so spánkom aj napriek týmto technikám, mali by sme sa poradiť s odborníkom, ako je napríklad lekár alebo psychológ. Nedostatok spánku by nemal byť zanedbávaný, pretože môže mať negatívny vplyv na naše zdravie a kvalitu života.

V prípade, že si chcete overiť, koľko hodín spánku je pre vás najvhodnejších, skúste sledovať svoje telo a vnímať jeho potreby. Každý organizmus je iný a potrebuje iné množstvo spánku, preto je dôležité počúvať svoje telo a zabezpečiť mu dostatok kvalitného spánku.

Nedostatok spánku menej ako 7 hodín denne môže mať negatívny vplyv na naše telo a zdravie. Môže zvýšiť riziko vzniku ochorení srdca a ciev, problémov s váhou, oslabiť imunitný systém a negatívne ovplyvniť našu psychiku. Preto je dôležité dbať na dostatočný a kvalitný spánok a pri problémoch s ním sa poradiť s odborníkom.

Páči sa Vám tento článok?

Kliknutím na hviezdičku ho ohodnotíte!

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počet hlasov: 2

Buďte prvý, kto ohodnotí tento príspevok!