Domovská stránka » Blog » Poznáte využitie konope aj mimo CBD?

Poznáte využitie konope aj mimo CBD?

Zero waste, udržateľnosť a ochrana životného prostredia sú v dnešnej dobe často skloňované výrazy. Uvedomenie si nášho dopadu na planétu a jej budúcnosť je čoraz väčšie a je dôležité, aby sme využívali také prírodné zdroje, ktoré nezaťažujú naše životné prostredie, ale mu naopak prospievajú. Jedným z takýchto zdrojov je práve konope. Okrem využitia v CBD produktoch sa dá celá rastlina spracovať tak, aby po nej neostal nijaký odpad.

Konope ako lepšia alternatíva

Rastlina konope je vskutku zázračná. Nie len pre svoje liečivé účinky a pozitívny dopad na ľudské telo. Konope sa totiž dá využiť v minimálne piatich ďalších odvetviach, okrem tých, ktoré už poznáme, a rastlina sa dá spracovať tak, aby z nej neostal nijaký odpad. Začnime s tým, že pestovanie konope nie je nijak náročné. Dokonca je pre životné prostredie prospešné, pretože korene prevzdušňujú pôdu a rastlina čistí ovzdušie od škodlivín.

Dom z konope či značkové oblečenie?

Poďme si spomenúť niekoľko odvetví, v ktorých je využitie zázračnej rastliny konope zaujímavé. Vedeli ste, že konope ako stavebný materiál využívali naši predkovia už od nepamäti? Stonky konope sa zapracovávali do hlinených chatrčí vďaka ich odolnosti, stabilite a schopnosti dobrého vysporiadania sa s vlhkom a teplom. V dnešnej dobe je konope konkurencieschopnou alternatívou dreva ako stavebného materiálu.

Konopné vlákna sú mimoriadne pevné, odolné a zároveň pružné. Preto sa prirodzene využívajú pri výrobe textilu. Z konopného vlákna sú výborné krycie plachty, hadice, koberce, stanové diely, laná a podobne. Z konopných vlákien sa dá utkať látka pevnejšia ako z bavlny, podobná látkam z ľanu alebo surového hodvábu. Oblečenie z konope je antibakteriálne, perfektne izoluje a je veľmi pevné. Konope využívajú aj svetoznáme značky ako napríklad Adidas, v niektorých kolekciách Ralph Lauren alebo Calvin Klein.

Vedeli ste, že konopná rastlina je zložená z 30 % z celulózy? Aj preto bol jedným z prvých papierov v Číne práve papier konopný. Využíval sa omnoho viac ako papyrus, pre jeho trvanlivosť a odolnosť. Z konope sa vyrába veľmi kvalitný papier používaný na knihy, časopisy, bankovky a umelecké papiere. Využívané je aj na spotrebné výrobky ako novinový papier, baliaci alebo toaletný papier. K výrobe je možné využiť aj drevnaté odpadky, čo len umocňuje zero waste vlastnosť konope.

Predstavte si, čo všetko dokáže táto jednoduchá rastlina, ktorá je nenáročná na pestovanie a v pomerne krátkom čase vyrastie do podoby, z ktorej sa dá čerpať až kým sa neminie posledná „smietka“. Konope lieči, šatí, dokáže poskytnúť kvalitný papier, vie sa premeniť na stavebný materiál či dokonca sa dá spracovať aj ako palivo. Z mnohých hľadísk je to naozaj nevšedná rastlina, z ktorej by sme mali vyťažiť jej plný potenciál a aj vďaka nej byť ekologickejší a ohľaduplnejší k našej planéte.

Páči sa Vám tento článok?

Kliknutím na hviezdičku ho ohodnotíte!

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počet hlasov: 7

Buďte prvý, kto ohodnotí tento príspevok!